Ashaway R.S.L. FZ Forza
PETR JELÍNEK - přední hráč českého
badmintonu hrající se značkou R.S.L.

Badmintonové míčky

V dnešní době je k dostání nepřeberné množství druhů badmintonových míčků - plastové, péřové, pomalé, rychlé a ještě k tomu v různých cenových relacích. Aby se vám snáze vybíralo, tak jsme pro vás připravili následujících pár řádků.

Části badmintonového míčku

Rozdělení podle materiálu

Badmintonové míčky lze rozdělit do dvou základních skupin podle materiálu na míče plastové a míče péřové.

Badminonvé míčky plastové

Jsou určeny pro rekreační hru a pro začátečníky, kteří ještě nemají zcela osvojenou techniku úderu a hrozí-li trefení míče mimo korkovou hlavičku což by péřový míč nejspíše zničilo. Sice jejich pořizovací cena je vyšší, ale životnost těchto míčů je několikanásobně delší. Bohužel jejich letová stabilita není nijak oslňující a zdaleka se nevyrovná míčům péřovým.

Badmintonové míčky péřové

Skládají z 16-ti husých per vlepených do korkové hlavičky. Ty nejkvalitnější jsou vyráběny z levého husího křídla. Péřové míčky se hodí zejména pro pokročilé hráče a závodní badminton kdy již hráč nemá problém s trefením míče. Cena míčků se obvykle odvíjí od jejich životnosti. Pokud se chcete dozvědět více z výroby, tak prosím koukněte na video níže, kde je celý výrobní proces i s expedicí zachycen.

Rychlosti míčků

Rychlost péřových míčků udává číslo uvedené na tubě. Nejběžnější rychlostní kategorie jsou:

  • 75 - pomalé
  • 76 - středně pomalé
  • 77 - střední
  • 78 - středně rychlé
  • 79 - rychlé

Jakou rychlostní kategorii si vybrat záleží na tom, v jakém prostředí se chystáte hrát a také na tom, jaké máte úderové možnosti. Rychlostní rozdíl sousedních kategorií je takový, že když odehrajete míč od zadní čáry k protilehlé, tak míček o třídu pomalejší by měl doletět přibližně o 30 cm méně, rychlejší naopak více. Někteří výrobci používají pro klasifikaci rychlosti odlišné barevné proužky na korkové hlavičce (zelené - pomalé, modré - střední, červené - rychlé).

Závislost na prostředí

Rychlost je ovlivněna teplotou, vlhkostí a hustotou vzduchu resp. nadmořskou výškou, ve které hrajete. Pokud již máte osvojenou techniku a sílu úderu, tak je v našich podmínkách optimální používat rychlosti 77 při teplotách 20-30°C a rychlost 78 pro teploty 15-25°C.

Volba míčku v závislosti na síle úderu

Kromě uvedeného výše je vhodné si vyzkoušet, zda vám rychlost míčku opravdu vyhovuje. Rychlost se testuje tak, že se postavíte na zadní čáru hřiště a přiměřenou silou odehrajete míček spodním úderem rovnoběžně s postranními čarami mírně nahoru co nejdále dokážete. Míček by měl dopadnout do prostoru vyznačeném na obrázku níže, tj. 530 mm - 950 mm od protilehlé zadní čáry kurtu. Pokud máte tento úder krátký, je vhodné použít míče rychlejší a naopak. Nicméně je běžnou praxí ladit rychlost zalamováním konečků per podle potřeby. Je ale třeba dát pozor na to, aby všech 16 per bylo zalomeno rovnoměrně, tzn. zalomit každé druhé, či každé čtvrté a snažit se všechna pera zalomit stejně, aby míček neztratil stabilitu letu. Na začátky, kdy ještě nejste úplně úderově zdatní, je vhodnější mít míče rychlejší, abyste zbytečně nenabrali špatnou úderovou techniku díky snaze vyvíjet větší sílu do úderu.

Prodloužení životnosti péřových míčků

Tuto informaci prosím neberte nijak oficiálně, jedná se spíše o naše zkušenosti z tréninků, zápasů a turnajů. Životnost péřových míčků se dá lehce zvýšit, pokud je před hrou lehce zvlhčíte a necháte zhruba půl dne odležet v uzavřené krabici. Pera potom nejsou tak křehká a míček vydrží déle.

PORADCE PRO VÝBĚR ZBOŽÍ
Poradce pro výběr raket, míčů a výpletů

S výběrem raket a výpletů Vám
v našem e-shopu pomůže
extraligový hráč badmintonu Petr Jelínek
+420 736 454 617
petr.jelinek@badminton-sport.cz

Poradce pro ostatní zboží S ostatním zbožím Vám poradí
Marcela Jelínková
+420 737 446 770
info@badminton-sport.cz
AKCE a VÝPRODEJ
MOŽNOSTI DORUČENÍ

Osobní odběr

Česká pošta - balík do ruky
Česká pošta - balík na poštu
Osobní odběr

PROVOZOVATEL

Ing. Marcela Jelínková
U Potoka 313
664 51 Kobylnice

IČ: 16317866

e-mail: info@badminton-sport.cz
tel.: +420 737 446 770

PARTNERSKÉ WEBY
TOPlist