Ashaway R.S.L. FZ Forza
PETR JELÍNEK - přední hráč českého
badmintonu hrající se značkou R.S.L.

Jak vybrat badmintonovou raketu

Jste nerozhodní jakou raketu na badminton si máte vybrat? Na následujících několika řádcích vám poradíme, jak postupovat, abyste si vybrali tu pravou. Pro výběr vhodné rakety je potřeba si uvědomit jaký styl hry preferujete a jaká je úroveň vaší hry. Od těchto dvou faktorů by se měly odvíjet technické parametry vaší nové rakety.

1. Části badmintonové rakety

Části badmintonové rakety

2. Pružnost rakety

Pružnost respektive tuhost rakety má vliv na rychlost a dráhu letu míčku. Podle tuhosti rámu můžeme rakety rozdělit na následující:

  • Tuhé rakety (stiff) jsou určeny pro zkušenější hráče, kteří nemají problém s délkou úderu. Výhodou tuhých raket je, že raketa kopíruje pohyb ruky, protože nedochází k pružení rámu a úder je tak stabilnější. Tímto jsou tuhé rakety předurčeny k rychlým úderům jako jsou drajvy či smeče.
  • Pružné rakety (flex) vám umožní při správné technice vyvinout více energie do úderu a naopak při obraných úderech tuto energii utlumí a tím budete mít větší kontrolu nad protiúderem. Oproti tuhým raketám jsou tyto rakety vhodné i pro začínající hráče.
  • Středně pružný/tuhý rám rakety (medium flex) je kompromisem mezi výše uvedenými typy. Zda se bude jednat o útočnou či obrannou raketu ovlivní následující a tím je vyvážení (těžiště) rakety.

3. Vyvážení rakety

Vyvážení rakety je hlavní faktor, který dělí rakety na útočné a obranné. Podle polohy těžiště se dělí rakety na:

  • Rakety s těžkou hlavou (head heavy) mají těžiště dále od rukojeti. Protože tyto rakety mají těžší hlavu, jste s nimi schopni předat míčku větší energii a tím i větší rychlost a tak jsou tyto rakety vhodné pro útočnou hru. Nevýhodou je, že rakety s těžší hlavou jsou trochu těžkopádné, což vám moc nepřidá při vybírání rychlých míčů a hraní rychlých výměn.
  • Rakety s lehkou hlavou (popř. vyvážení do rukojeti, head light) mají těžiště blíže k rukojeti. Výhodou těchto raket je, že vaše ruka s nimi bude mrštnější. Proto se hodí na odehrávání rychlých míčů a výměn. Ovšem pokud zahrajete s touto raketou smeč, nebo jiný silový úder, nebude díky lehké hlavě tak razantní oproti raketě s těžkou hlavou.
  • Vyvážená raketa (popř. vyvážení na střed, even balance) je opět něco mezi. Překonávání momentu setrvačnosti rakety zápěstím není tak omezující při rychlých výměnách a do úderu je možné dát větší energii oproti lehké hlavě. Nicméně je to právě vyvážená raketa Yonex Arcsaber Z-Slash, která drží rekord nejrychlejšího badmintonového míčku.

4. Ostatní parametry

Dalšími parametry rakety jsou hmotnost, délka rakety, tvar hlavy, velikost rukojeti a také na kolik by měl být vypnutý výplet.

  • Hmotnost moderních raket se pohybuje v rozmezí 80g - 100g a nemá žádný zásadní vliv na herní vlastnosti. Většina výrobců uvádí hmotnost rakety bez výpletu a bez omotávky.
  • Délka rakety je v dnešní době obvykle 675mm (long). Vyrábí se ale i délky 670, 680 a možná i další.
  • Tvar hlavy rakety určuje velikost a tvar ideálního místa pro odraz míčku, tzv. sweet spot. Závodní rakety mají kvůli aerodynamice menší hlavu, tím je větší riziko odehrát míček mimo sweet spot.
  • Rukojeti badmintonových raket mohou být v různých velikostech. Volit byste měli podle velikosti vaší dlaně. Tenčí jsou obvykle vhodnější pro ženy popř. děti, tlustší naopak pro muže. Tloušťku rukojeti si můžete upravit vhodnou omotávkou, které se vyrábí v různých tloušťkách.
  • Předepsaná síla vypnutí výpletu je obvykle v rozmezí 8kg - 11kg (18lb - 24lb). Silou vypnutí lze ovlivnit reakční vlastnosti rakety. Rozhodně není dobré nechat raketu vyplést mimo předepsaný rozsah. Raketa potom ztrácí své vlastnosti, v případě přepnutí je raketa náchylnější k prasknutí rámu hlavy a nebo také může docházet k vibracím při odehrávání míče.

Shrnutí na závěr

Pokud je vaše hra založena na útoku, rychlých úderech bez zvedání, potom byste měli vybírat raketu s těžší hlavou a tužším rámem. Pro obranou hru, kdy hrajete hodně míčů nahoru a na síti, měli byste volit raketu s pružnějším rámem, která je lehčí do hlavy. Pokud patříte mezi technické hráče, nepreferujete ani útok ani obranu, potom je pro vás vhodná vyvážená raketa, která má středně tuhý rám a nebo raketa s tuhým rámem a lehčí hlavou. Nezapomínejte také na to, že pokud jste útočný hráč/ka a zvolíte si útočnou raketu, tak o něco hůře se vám bude hrát obrana a na opak.

V mnoha obchodech je možné si potencionální rakety zapůjčit a vyzkoušet, což je úplně nejideálnější způsob jak vybrat.

A ještě jedna poznámka na závěr. Jste-li opravdu do badmintonu zapálení, jezdíte-li na turnaje, nebo máte-li i jiný důvod, je vhodné vlastnit minimálně dvě stejné rakety, vypletené stejným výpletem a na stejné napětí. Je to výhodné při zápase, kdy vám praskne výplet, nebo když raketu zlomíte a nebo třeba když vaše omotávka ztratí adhezní vlastnosti. Náhradní raketa vám potom hned sedne do ruky a nemusíte si zvykat na jinou, kvůli čemuž byste mohli zbytečně ztratit body. Pokud již náhradní raketu nebo rakety vlastníte, je vhodné používat všechny stejnoměrně, abyste zajistili rovnoměrné opotřebení raket zejména výpletů.

Věříme, že vám náš návod alespoň trochu pomůže a přejeme vám hodně štěstí, ať vyberete správně.

PORADCE PRO VÝBĚR ZBOŽÍ
Poradce pro výběr raket, míčů a výpletů

S výběrem raket a výpletů Vám
v našem e-shopu pomůže
extraligový hráč badmintonu Petr Jelínek
+420 736 454 617
petr.jelinek@badminton-sport.cz

Poradce pro ostatní zboží S ostatním zbožím Vám poradí
Marcela Jelínková
+420 737 446 770
info@badminton-sport.cz
AKCE a VÝPRODEJ
MOŽNOSTI DORUČENÍ

Osobní odběr

Česká pošta - balík do ruky
Česká pošta - balík na poštu
Osobní odběr

PROVOZOVATEL

Ing. Marcela Jelínková
U Potoka 313
664 51 Kobylnice

IČ: 16317866

e-mail: info@badminton-sport.cz
tel.: +420 737 446 770

PARTNERSKÉ WEBY
TOPlist